Testy na prawo jazdy: na płytce było inaczej niż na egzaminie?

Trudno wykluczyć sytuację, w której na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy zdarzają się pytania inne niż te występujące na otrzymanej płytce CD z testami na prawo jazdy.

Podmiotów mających pełne prawo do bazy egzaminacyjnej jest zaledwie kilka. To właśnie ci wydawcy dysponują testami na prawo jazdy z pierwszej ręki czyli z ministerstwa infrastruktury, a ich lista dostępna jest na rządowej stronie.

Wielkość bazy pytań nie jest wartością stałą, raz na jakiś czas komisja weryfikacyjna usuwa lub dodaje nowe pytania, a podmioty niezweryfikowane przez ministerstwo i nie otrzymujące z tego źródła pytań nie zawsze aktualizują swoją bazę na czas. Zdarza się, że płytki CD z testami na prawo jazdy pozbawione są Jedno zdjęcie – dwa różne pytania

Przyjrzyj się zamieszczonym bliżej ilustracjom. Na pozór to samo pytanie, z identyczną ilustracją opatrzone jest minimalnie inną treścią.

testy na prawo jazdy

Będąc średnio spostrzegawczym na pewno zauważasz subtelną różnicę w tym o co Cię tak naprawdę pytają.

Niestety całkiem spora grupa przyszłych kierowców rozwiązując testy na prawo jazdy sugeruje się jedynie ilustracją, ignorując zupełnie treść pytania.

Takich jak powyższe „trudnych” pytań w testach na prawo jazdy jest znacznie więcej. 

Niewłaściwe zrozumienie pytania może powodować utratą trzech cennych punktów, a to z kolei może zaważyć na wyniku egzaminu teoretycznego.

O co chodzi z tym wyprzedzaniem?

A to już zależy od tego kogo chcesz wyprzedzać. I czym.

Odpowiedzi na oba pytania egzaminacyjne należy szukać w rozporządzeniu w sprawie znaków i sygnałów drogowych: znak przedstawiony w pytaniu zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych od miejsca jego ustawienia do najbliższego skrzyżowania lub znaku B-27  „koniec zakazu wyprzedzania”.

Pod znakiem mogą być umieszczone tabliczki wskazujące rodzaj pojazdów, których obowiązuje zakaz wyprzedzania:

  • T-23a  tabliczka wskazująca motocykle
  • T-23b tabliczka wskazująca samochody ciężarowe, pojazdy specjalne, pojazdy używane do celów specjalnych, o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, oraz ciągniki samochodowe
  • T-23c  tabliczka wskazująca ciągniki rolnicze i pojazdy wolnobieżne
  • T-23d  tabliczka wskazująca pojazdy silnikowe z przyczepą, z wyjątkiem pojazdów z przyczepą jednoosiową lub naczepą
  • T-23e  tabliczka wskazująca pojazdy z przyczepą kempingową
  • T-23f   tabliczka wskazująca autobusy
  • T-23g  tabliczka wskazująca trolejbusy
  • T-23h  tabliczka wskazująca pojazdy z towarami niebezpiecznymi
  • T-23i  tabliczka wskazująca pojazdy z towarami wybuchowymi lub łatwopalnymi
  • T-23j  tabliczka wskazująca pojazdy z towarami, które mogą skazić wodę

….w związku z tym znak B-25  nie zabrania Ci wyprzedzania pojazdów silnikowych jednośladowych, nie możesz jednak wyprzedzać pojazdów silnikowych wielośladowych.
…a wystarczy czytać uzasadnienia do odpowiedzi… Źródło: zdamyto.com

 

 

 

Image: