Testy na prawo jazdy: wyprzedzanie na przejściu nie zawsze jest zabronione

Wyperzedzanie na przejściu dla pieszych nie jest zawsze zabronione. Zasady wykonania tego manewru omawiane są już na etapie teorii w nauce jazdy, a wiedzę na ten temat sprawdzają testy na prawo jazdy. Kiedy więc można wyprzedzać na przejściu na pieszych?

Niezależnie od miejsca w ktorym dochodzi do wyprzedzania, przed podjęciem tego manewru muszą zostać spełnione wszystkie warunki o których mówi kodeks drogowy. Niespełnienie któregokolwiek z nich zabrania Ci wykonania tego manewru:

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Kiedy można wyprzedzać na przejściu dla pieszych?

Wyprzedzanie na przejściu nie zawsze jest zabronione. O ile przepisy zakazują wyprzedzania na i bezposrednio przed przejściem, to zakaz ten nie dotyczy przejść o ruchu kierowanym.

Oficjalne testy na prawo jazdy na wszystkie kategorie

Image: