Uwaga na amatorskie testy na prawo jazdy

Znalezienie testów na prawo jazdy nie jest trudne. W sieci działa wiele podmiotów oferujących pytania egzaminacyjne, testy na prawo jazdy czy największe bazy egzaminacyjne, problem w tym, że wiele z nich nie nadaje się do nauki, gdyż są to produkty amatorskie, tworzone przez amatorów i bez jakiegokolwiek wsparcia instruktorskiego.

Testy na prawo jazdy są jawne ale…

...nie każdy ma prawa autorskie do pytań w nich zawartych.

Mało tego – w Polsce działa jedynie 6 podmiotów mających bezpośredni dostęp do pytań egzaminacyjnych – ze źródła, czyli z ministerstwa infrastruktury. Opublikowana na stronie resortu baza pytań do której ma dostęp każdy nie zawsze jest aktualna.

testy na prawo jazdy
Testy na prawo jazdy: pytanie z oficjalnej puli egzaminacyjnej. Źródło zdamyto.com

Uważaj na reklamy i obietnice

Nie ma testów na prawo jazdy z certyfikatem, hologramem, cy wyświęconych przez biskupa. Nie ma też największej puli pytań. Baza pytań egzaminacyjnych jest jedna i wprawdzie jest ona oficjalna oraz dostępna dla każdego, to z oficjalnością tej oblikowanej bywa… różnie i na tą pułapkę łapią się podmioty nieprofesjonalne, które pytań testowych szukają wszędzie-byle nie u źródła (bo do niego dostępu nie mają), a właśnie od źródła testy na prawo jazdy dostaje zaledwie… 6 podmiotów w Polsce:

Ministerstwo infrastruktury na swojej stronie internetowej informuje kto tak naprawdę posiada pełne prawa autorskie do pytań egzaminacyjnych. Zgodnie z komunikatem na rządowej stronie prawa te posiadają:

  • Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. 00-222 Warszawa ul. Sanguszki 1,

  • SPH CREDO, Jacek Bogusławski, 64-920 Piła al. Wojska Polskiego 43,

  • Digibit, Tomasz Wituła, 87-327 Bobrowo ul. Drużyny 52a,

  • Liwona Sp. z o.o. 02-496 Warszawa, ul. Rakuszanki 5,

  • Sławomir Ziajka, „ZdamyTo.pl” High Technology Managment, 63-760 Zduny ul. Sulmierzycka 40,

Co ciekawe, wymienione wyżej profesjonalne podmioty w znacznej mierze sami te pytania opracowują.

pozostali? Cóż… Mają pytania z łapanki nie zawsze potrafiąc przypisać je do właściwych kategorii uprawnień, ale nawet nie umiejąc opracować właściwego klucza odpowiedzi (o opracowaniu w miarę logicznych uzasadnień nie wspominając).

Powidzenia na egzaminach teoretycznych!

 

Image: