W 2019 roku na egzaminach teoretycznych mogą pojawić się nowe pytania

Zmiany w testach na prawo jazdy są nieuniknione. Ostatnie istotne powiększenie puli pytań miało miejsce około dwóch lata temu, ostatnio zaś pytania są z niej usuwane i wszystko wskazuje na to, że ta tendencja utrzyma się przez najbliższe miesiące.

Usuwanie pytań z testów na prawo jazdy związane jest ze zmianą przepisów.  Niektóre pytania w testach na prawo jazdy po prostu przestają pasować do nich  i trzeba je usuwać.

Całkiem niedawno korekta bazy egzaminacyjnej związana była ze zmianami kodeksu drogowego dzięki którym nie potrzeba już posiadać przy sobie i okazywać do kontroli określonych dokumentów. Od tego 1 października 2018 nie kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dokumentu potwierdzającego zawarcie polisy OC, ani dowodu rejestracyjnego. Część pytań z puli egzaminacyjnej odnoszących się do wspomnianych przepisów trzeba było usunąć. Co ciekawe część mniej lub bardziej (a czasem bardzo) popularnych testów na prawo jazdy bardzo długo oferowało nieaktualną bazę pytań, zdarza się, że są one w obiegu do dziś. 

W 2019 roku kierowców czekają kolejne zmiany w przepisach, których efekt także odbije się w testach na prawo jazdy.

Ministrowie infrastruktury i cyfryzacji chcą zmian:

  • likwidacja karty pojazdu,
  • rezygnacja z nalepki kontrolnej na szybę,
  • możliwość zachowania dotychczasowej tablicy rejestracyjnej,
  • zniesienie kary za brak dokumentu prawa jazdy i rezygnacja z obowiązku posiadania go.
  • rezygnacja z tymczasowego dowodu rejestracyjnego
  • wprowadzenie szkoleń dla młodych kierowców

Podobnie jak w przypadku październikowych zmian, także te spowodują konieczność usunięcia kolejnych pytań z testów na prawo jazdy.

Zmiany w prawie jazdy już w 2019 roku

Kolejne zmiany w przepisach „przygotował” Trybunał Konstytucyjny uznając, że umieszczanie w prawie jazdy adresu jest niepotrzebnym dodatkowym kłopotem, często generującym dodatkowy koszt – prawo jazdy trzeba przecież wymienić jeśli zmieni się adres zamieszkania kierowcy.

Zmiany w prawie jazdy mają zacząć obowiązywać w marcu 2019 roku prawo jazdy. Z dokumentu ma zniknąć rubryka odnosząca się do adresu zamieszkania. Testy na prawo jazdy zmienią się więc podobnie, bowiem niektóre pytania odnoszą się właśnie do prawa jazdy, dokładniej do obowiązku jego wymiany w przypadku zmiany zawartych w nim danych.

W testach na prawo jazdy powinno być więcej pytań z pierwszej pomocy

Częste incydenty z utrudnianiem przejazdu pojazdom uprzywilejowanym spowodowały, że ministerstwo infrastruktury zaczęło myśleć o stworzeniu konkretnej puli nowych pytań odnoszących się właśnie do tego zagadnienia:

Chcemy, aby pytania dotyczące korytarzy życia znalazły się w puli pytań egzaminu na prawo jazdy

Kiedy powstaną nowe pytania? Jeszcze nie wiadomo. W pierwszej kolejności potrzebna jest nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym wprowadzająca zasady korzystania z korytarzy życia.

Nowe pytania do testów na prawo jazdy już powstają

Z informacji jakie udało nam się zebrać nowe pytania do testów na prawo jazdy nie tylko powstają ale i powstały. Teraz ruch jest po stronie komisji weryfikacyjnej, która akceptuje lub odrzuca nadesłane do niej pytania.

Kiedy na egzaminach teoretycznych należy spodziewać się nowych pytań? Tego jeszcze nie wiadomo. Niemal pewne jest jednak, że zdawalność teorii czasowo spadnie. Nowe zagadnienia nie zawsze są wprowadzane na bieżąco w komercyjnych testach na prawo jazdy, które nierzadko pozbawione są aktualizacji, a jeśli aktualizacje są dostępne, to trafiają do kursantów z opóźnieniem. 

Testów na prawo jazdy ucz się z zaufanego źródła

Nie wszystkie podmioty sprzedające testy na prawo jazdy mają pytania bezpośrednio ze śródła. Ci którzy testami na prawo jazdy zajmują się nieprofesjonalnie, pytania zdobywają "z łapanki" od konkurencji, często kopiując błędy w nich zawarte. Do takich sytuacji dochodziło wielokrotnie.

Na podstawie art. 23 ust. 6 ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego informuję, że prawa autorskie i prawa pokrewne, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym na prawo jazdy przysługują następującym podmiotom:

1.         Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. 00-222 Warszawa ul. Sanguszki 1,

2.         SPH CREDO, Jacek Bogusławski, 64-920 Piła al. Wojska Polskiego 43,

3.         Digibit, Tomasz Wituła, 87-327 Bobrowo ul. Drużyny 52a,

4.         Sławomir Ziajka, „ZdamyTo.pl” High Technology Managment, 63-760 Zduny ul. Sulmierzycka 40,

5.         Liwona Sp. z o.o. 02-496 Warszawa, ul. Rakuszanki 5.

Zdziwieni, że na liście nie ma wydawcy Waszych pytań?

Image: