Zmiany w prawie jazdy od grudnia 2018

Jeśli zdajesz egzamin na prawo jazdy kategorii B, lub już posiadasz takie uprawnienia, to już niedługo będziesz mieć legalnego prowadzenia nowego pojazdu zarezerwowanego do tej pory dla kategorii A prawa jazdy. Taką możliwość da Ci znowelizowana ustawa o kierujących.

Od kiedy nowe przepisy?

Przepisy znowelizowanej ustawy o kierujących pojazdami mają wejść w życie 22 grudnia 2018. Na jej mocy wszyscy posiadacze prawa jazdy kategorii B nabędą uprawnienia do kierowania trójkołowcem, bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów-  testów na prawo jazdy i praktyki w WORD.

Testy na prawo jazdy czekają zmiany

Testy na prawo jazdy znowu będą musiały się zmienić. Część z pytań w nich zawartych nie będzie pasować do obowiązujących przepisów. Tak było 1 października tego roku, kiedy nowe zasady posiadania przy sobie przez kierowców dokumentów zmieniły się. W ślad za zmianą przepisów musiały zmienić się i testy na prawo jazdy. Komisja weryfikacyjna czuwająca nad poprawnością bazy pytań stosowanych na egzamin teoretycznych na prawo jazdy musiała wówczas niektóre z nich z bazy usunąć.

Z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia 22 grudnia tego roku, kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy ustawy o kierujących pojazdami. Od tego dnia posiadacze praw jazdy kategorii B otrzymają nowe uprawnienia do kierowania – trójkołowcem. Aby móc prowadzić taki wehikuł nie będzie potrzeby zdawania dodatkowych testów na prawo jazdy ani egzaminu praktycznego. Nowe uprawnienia dostaniemy automatycznie na mocy ustawy.

Zmiana w przepisach została zaproponowana przez posłów Kukiz 15.

Image: